O vyšívání

TROCHU HISTORIE

V Číně se vyšívalo od pradávna, údajně už od pravěku. Později se začalo v Indii a Egyptě (cca 3600 let staré nálezy). V Evropě se s vyšíváním začalo pravděpodobně na počátku našeho letopočtu. Nejstarší dochovaná památka je nástěnný koberec ve francouzském Bayeux (70 m dlouhý, 50 cm široký) z 11. století. V době renesance se rozšířilo tzv. bílé vyšívání na osobní prádlo a později na kapesníky, ubrusy a přehozy.

V první polovině 19.století byl vynalezen vyšívací stroj.  

Ruční vyšívání

Vyšívání vyžaduje mnoho trpělivosti a pozornosti a přesto je velmi oblíbené u žen všech generací. A navíc darovat obrázek s vlastnoručně vyšitým obrázkem je krásný dárek, který určitě potěší.

Vyšívání křížkovým stehem je velmi populární, má působivý výsledek a je i trochu tolerantní k jemným nepřesnostem. Zjednodušeně můžeme říct, že je to nejlehčí způsob vyšívání. 

Jak na vyšívání křížkovým stehem

Hlavně se bavte. Jakékoliv vyšívání a i to křížkové je radost a tedy co jeden dělá tak, druhý může dělat jinak a přesto to oba dělají správně :)

Několik málo pravidel neuškodí:

Při vyšívání strávíme mnoho času a proto chceme, aby se nám obrázek povedl :)

  • Křížkový steh  je tvořen překřížením dvou stehů pod pravým úhlem. Ať už vyšíváte křížky jakýmkoli způsobem, vždy dbejte na to, aby šly stejným směrem (tj. krycí steh - horní část křížku). Je jedno, zda to bude zprava doleva nebo naopak. Důležité je, aby to bylo stejně. I jeden špatný křížek může zkazit celý dojem.
  • Při vyšívání dbejte na čisté ruce - kdo by chtěl mít výsledek ušmudlaný?
  • Vyšívání si užívejte - je to koníček, který se dělá pro radost a náš dobrý pocit, při vyšívání se nezávodí 

Hustota látek

se udává v počtu vláken na palec (inch, asi 2,54 cm). Např. 28ct (28 count) = 28 threads per inch (28 vláken na palec). U nás se nejčastěji mluví o počtu křížků na centimetr, ale tento počet může být ovlivněn tím, přes kolik vláken se křížek vyšívá.

Převodní tabulka hustoty látek při křížkovém vyšívání

Hustota = počet vláken na palec

Počet vláken na centimetr

Počet křížků na centimetr

11ct

4,3

4,3

14ct

5,5

5,5

16ct

6,3

6,3

18ct

7

7

20ct

7,8

7,8

20ct

7,8

3,9 přes 2 vlákna

25ct

9,8

9,8

25ct

9

4,9 přes 2 vlákna

28ct

11

5,5 přes 2 vlákna

32ct

12,6

6,3 přes 2 vlákna

 

JEHLY:

U tkanin s plátnovou vazbou ostrou jehlu nepotřebujeme.

Ouško by mělo být dostatečně velké, aby se do něj vlezla celá příze (či všechny nitě při vícevláknovém vyšívání), ale také dostatečně malé, aby nám jehla snadno klouzala přes dírky v látce a neposouvala nám jednotlivá vlákna v látce.

Při zvolení moc malé jehly je obtížné navlékání bavlnky, příze se v jehle špatně posunuje a může dojít k poškození či přetržení bavlnky. Bavlnka se musí v oušku volně pohybovat. Použijte jehlu s tak velkým ouškem, aby bavlnka hladce klouzala a poškozovala se co nejméně.

Pokud je potřeba, nebojte se v průběhu práce na jedné výšivce jehly měnit. Pokud jste unavení, zkuste větší jehlu (pokud to nebude poškozovat látku). Pokud pracujete na místě, kde už nějaké křížky máte, zkuste menší jehlu, aby práce byla přesnější. Vše si vyzkoušejte sami přijdete na to, co je pro Vás nejlepší.

Nejčastěji používané velikosti jehel pro křížkovou výšivku jsou 24, 26 a 28. Čím je větší číslo jehly, tím je menší ouško.

Záznamy nebyly nalezeny...